Máte v plánu rekonstruovat váš rodinný dům a jedná se o dvougenerační stavbu? Takováto řešení jsou výhodná v každém případě, jestliže se obě rodiny dohodnou na společné starostlivosti o údržbu domu, a jsou schopné si vyjít vstříc ve všech záležitostech. Toto je typický příklad u rodičů s jejich synem či dcerou, pokud založí rodinu, a staří lidé bydlí v přízemí, zatímco mladá rodina obývá první patro. V některých domech tohoto typu může být i obyvatelné podkroví, a tehdy jej mohou obsadit i odrostlé děti mladé rodiny, takže se pak dům může stát třígeneračním.
Dvougenerační domy se často rekonstruují tak, aby vyhovovaly potřebám obou rodin, a tak se tu můžete setkat s mnoha stavebními pracemi jak v interiéru, tak i na domovní fasádě. Jednou z nich jsou podlahové krytiny a příprava inženýrských sítí pro výstavbu nové kuchyně. Kuchyňská linka je spolu se sanitární technikou v koupelně a na toaletě jednou z prvních prací, která se v domě při rekonstrukcích provádí. Pokud není vysloveně nutné měnit komplet elektroinstalaci, mohou se stavbaři plně věnovat přípravě zdiva – příček, stropních podhledů a podlah, a spolu s nimi i vodoinstalaci, odpadům, vzduchotechnice, případně plynovým zařízením. Poté přichází na řadu obkladačské práce a návrh samotné kuchyně dle konfigurátoru kuchyní.
Teoreticky si dnes můžete kuchyňskou linku zakoupit i v hobby marketu, ale toto jsou spíše případy vhodné pro chataře a chalupáře nebo pro nízkonákladové bydlení určené studentům, či jako pronajímané byty. Běžná rodinná sídla už většinou vyžadují vyšší stupeň komfortu a někdy i nadstandardní vybavení.
V dvougeneračních domech se kuchyňské studio může setkat s odlišnými požadavky obou rodin, kdy jedna z nich poptává kuchyň ve stylu venkovského rustikálu či retro stylu, zatímco druhá rodina vysloveně trvá na moderním minimalistickém pojetí. Dům tak získá na atraktivitě i pro většinu návštěv, které tu mohou obdivovat obě řešení a porovnávat mezi nimi všechny rozdíly a jisté výhody či nevýhody.