Jak udržet vodu v bazénu čistou


Lidé, kteří studují vysokou školu se zaměřením na přírodovědné obory, se mohou při výuce setkat s termínem „samočistící schopnost přírodních vodních rezervoárů“. Jde o to, že zejména vodní rostliny se starají o to, aby se ve vodě nerozmnožovaly v hojném počtu řasy, a většina přirozených odpadních látek, které produkují živočichové, tedy například dusíkaté látky, je rostlinami pohlcována a využívána k jejich růstu. Rostliny také produkují kyslík a ten má zas pozitivní vliv na vodní živočichy.

voda v bazénu

Samočisticí schopnosti vodních organismů se využívá v některých přírodních koupalištích, jde ovšem o velké vodní plochy, kde mohou vodní rostliny bez problémů růst, a mají k tomu vyhrazený určitý prostor. Toto si samozřejmě nemůžeme dovolit v krytém či venkovním plaveckém bazénu, a už vůbec ne v malé relaxační nádrži na vlastní zahradě. Tam se musíme postarat o čistotu vody jinak.

venkovní bazén

O dezinfekci vodní masy v menších nádržích na koupání se stará například bazénová chemie na bázi chlorových tablet chlornanu sodného. Jde o osvědčený prostředek, který je znám i z úpraven pitné vody, a s nímž lze docílit požadovaných výsledků zcela bez problémů, ovšem při dodržování správného dávkování. Společně s chlornanem sodným se tu uplatní i stabilizátor chlóru – chlor stabil 1 kg Bazény Gluc, který zajišťuje potřebnou efektivitu působení chlóru v bazénu.

Ke správnému dávkování dezinfekce jsou zapotřebí i další pomůcky a mechanismy, například algicid proti řasám, testery pH, přípravky pro zvyšování nebo snižování pH vody pH plus nebo mínus, vločkovače pro eliminaci vodního zákalu a některé další přípravky. Kromě dezinfikování vody je také nutné zbavovat ji mechanických nečistot, a k tomu je zapotřebí čerpadlo s bazénovou filtrací a vysavač bazénového dna, neboť na dno dopadají některé nečistoty a vytváří tu nežádoucí bakteriální povlak.