Dali jsme přednost samonosnému schodišti


Rekonstruujete starý dům po předcích a chtěli byste mu vtisknout zcela odlišný kabát? Chcete ponechat pouze obvodové a další nosné zdivo a interiér přebudovat tak, aby vám maximálně vyhovoval? Pokud to tyto stavby umožňují a k rekonstrukci se kladně vyjádří i statik, je možné kupříkladu vybourat staré obvodové schodiště a vystavět tu samonosné schodiště. Toto řešení přístupu do horních pater má své výhody.

Nejste závislí na stavební konstrukci – u samonosného schodiště potřebujete pouze pevnou plochu podlahy v přízemí a v prvním patře (případně mezi podlahami vyšších pater). Již samotný název tohoto řešení napovídá, že konstrukce schodiště je zcela nezávislá na svém okolí. Pouze se upevní do prostoru, kde je pro schodiště dostatek volného místa a přístup osob.

vřetenové schodiště

Spektrum rozmanitých tvarů – výhodou samonosných schodišť jsou neomezené tvarové možnosti. Může jít o centrální prvek uprostřed místnosti s přímými schodnicemi, anebo je řešení schodnic zalomené do pravého úhlu po obvodu místnosti, a velmi často se tu setkáváme i se schodišti částečně spirálovými, kombinované s lomenými a přímými částmi.

samonosné schodiště

Odvážná řešení – většina schodišťových konstrukcí je pevně svázána se zábradlím, ale jsou i takové, které zábradlí nemají, což bývá v místech, kde je zranění osob po případném pádu z nízké výšky takřka vyloučeno. Dává se tu přednost neotřelému designu, což je například případ schodových stupňů napevno upevněných do zdi. Samonosná schodiště mohou být i vřetenová, což poskytuje v obytném prostoru více místa pro volný pohyb.

Dřevo, kov, sklo – v současné době nelze tvrdit, že jeden druh materiálu při výstavbě schodišť výrazně dominuje, velký zájem je o více možností, a zatímco někdo preferuje dřevo, jiní lidé dávají přednost tvrzenému sklu nebo nerezové a konstrukční oceli či betonu. Schodiště se také snadno kombinuje s více materiály, například kov a dřevo, sklo a dřevo atp.