Nenechte se zaskočit letní bouřkou


Znáte film „Svatební cesta do Jiljí“ z roku 1983 s Libuší Šafránkovou a Josefem Abrhámem? Je tam jedna velmi zajímavá scéna, kdy se oba aktéři octnou na Harrachových kamenech v Krkonoších, kde je zastihne letní bouřka. Pan Abrhám se své partnerce snaží vysvětlit, že se nemusí ničeho obávat, že pravděpodobnost úderu bleskem je tak mizivá, že nemá smysl se tím vůbec zabývat, a tak si na ni vymyslí hloupý trik s větvičkou v ústech, jak údajně „sbírá elektřinu z ovzduší“.

bleskový výboj

Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není, protože právě vyvýšená místa v krajině jsou vynikajícím zdrojem pro svod bleskového výboje, a právě tam je pravděpodobnost úderu bleskem naopak velmi vysoká. Týká se to například osamělých stromů na kopcích nebo domů v domovní zástavbě. Může se pak klidně stát, že vám blesk uhodí do domu i několikrát v průběhu jedné bouřky.

blesky nad městem

Hromosvody na domech svůj význam opravdu mají, a přesvědčili se o tom lidé již v minulosti, kdy vlivem bleskového výboje došlo k požáru a někdy kvůli jedinému blesku vyhořela celá městská čtvrť. Není to legrace a podceňovat se nesmí https://cs.wikiquote.org/wiki/Cesta jak výstavba hromosvodu, tak i jeho revize.

Revize hromosvodů https://revize-elektro-revtech.cz/lps-hromosvody/ má svůj platný význam v podstatě u každé stavby. I když tam třeba není povinná, je to jistota, která vás chrání před ničivým požárem. Pokud k úderu blesku dojde ve chvíli, kdy nejste doma, a blesk vám v důsledku nefunkčního a poškozeného hromosvodu zapálí střešní krovy, než si toho všimnou sousedé a zavolají hasiče, můžete přijít o střechu nad hlavou.

Nebezpečné jsou také údery blesku v domě bez hromosvodu (nebo s poškozeným hromosvodem) pro osoby či zvířata, blesk totiž může sjet po jakékoli kovové konstrukci a zasáhnout smrtící ranou v podstatě kohokoli, kdo je zrovna nablízku. Například zasáhne anténní svod, zábradlí, plechové parapety, okapové roury a žlaby atp.