Dříve se podlahové topení instalovalo tak, že se na podlahu položily topné hadice a zalévaly se betonem. Tento proces byl velmi náročný a navíc nebylo možné podlahové topení pokládat všude, vzhledem k omezené nosnosti některých stavebních konstrukcí. Vysoká hmotnost betonu všechno nesmírně komplikuje a komplikací je i to, že když se někde v topné soustavě vyskytne závada, beton se musí vybourat, a to rozhodně není nic příjemného.
Právě proto se někteří tvůrčí konstruktéři zamysleli nad tím, zda by to nešlo jinak. Přišli na to, že by se dal využít tvrzený polystyren, který bude mít v sobě zahrnuté otvory pro pokládku topných trubek. A tak spatřily světlo světa systémové desky podlahového topení. Pokládají se na podlahu na izolační fólii a jakmile zasunete do desek topné hadice, můžete je zapojit do setu rozdělovačů se skříní na zeď a poté nechat rozdělovače připojit k topnému zdroji. Tím může být plynový kotel, krbový výměník, elektrokotel atd.
Velmi výhodné je zapojit podlahové topení ke krbu s výměníkem, ušetříte tím spoustu peněz, neboť se jedná o nejlevnější způsob vytápění a vyhnete se tak problémům s nedoplatky za energie. Vytápění dřevem je výhodné i v tom, že se dřevo v nejhorším případě dá nasbírat v lese, a nemusíte být závislí v podstatě na žádných spekulantech s energiemi.
S podlahovým topením navíc získáte potřebný komfort, který si stěží zajistíte jiným způsobem. Radiátory vyhřívají místnosti nerovnoměrně, u stropu bývá zbytečné horko a u podlahy zas chladno. Podlahové topení je také velmi příjemné na bosá chodidla, stačí se procházet po podlaze naboso pár minut a ihned zjistíte, jak úžasné to je, a že to může alespoň částečně zastoupit reflexní masáže chodidel. Podlahové topení pak můžete představit i vašim známým, což pro ně může být velmi inspirativní, a třeba po něm také zatouží.