Tepelné čerpadlo


Propracovaný stroj

Možná jste slyšeli o Carnotově cyklu, který se stal velmi významným pro převratný vynález zvaný parní stroj. Jedná se totiž v idealizovaném případě o cyklus s nejvyšší účinností, když dodáváme teplo a chceme z ní dostat práci. Funguje to i u spalovacích motorů, přičemž účinnost je dána teplotou ohřívače a teplotou chladiče, čím větší mezi nimi je rozdíl, tím lépe. Samozřejmě ve skutečnosti účinnost klesá například, jak přechází teplo spalin i na chladící kapalinu a následně odchází ještě pod dost vysokou teplotou ven výfukem.

tepelné čerpadlo

Když tento cyklus obrátíme, tak dostaneme tepelné čerpadlo. To odebírá teplo z okolí a následně zde ještě kompresor dodává mechanickou práci a tím se hladina tepla ještě navýší. Potom se třeba přes výměník předá z média čerpadla do vody v radiátorovém systému. Prostředí, ze kterého teplo odebíráme by mělo mít co největší teplotu, protože v takovém případě stačí dodat menší množství energie-elektřiny.

Různé řešení

Z výše napsaného tedy plyne, že při velkých mrazech je rozhodně vhodnější čerpadlo typu voda-voda. Za takového počasí odebíráme teplo třeba z vrtu či většího vodního toku, takže má teplotu nad nulou a kompresor v tepelném čerpadle se tolik nenadře. Samozřejmě pořizovací cena je vyšší než u systému vzduch-voda, ovšem vzhledem k provozním nákladům se mnohdy vyplatí. Pořízení je třeba dobře promyslet, protože se jedná opravdu o významnou investici. Návratnost je kratší v případě, že vlastníte fotovoltaickou elektrárnu, protože ta zajistí elektrickou energii, kterou nebude třeba kupovat za draho v takové míře ze sítě.

oběhové čerpadlo

Výběr vhodného zařízení tak dost záleží na dané nemovitosti, protože výkonnější je dražší, ale zase zvládne s rozumnými náklady vytápět větší prostory, přičemž pomůžou Vám tepelná čerpadla Kralupy nad Vltavou. Některé zajišťují i chlazení, takže můžete mít doma příjemnou teplotu po celý rok bez manuální práce, což neplatí třeba u mnoha kotlů na tuhá paliva.